Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

emikes

Bystřice pod Hostýnem,Tajemství starého fotoaparátu, 10.3.2019

22 fotek 10.3.2019 281 zobrazení
V BYSTŘICI ODHALILI TAJEMSTVÍ STARÉHO FOTOAPARÁTU
Eva Mikešková
Bystřice pod Hostýnem / Téměř detektivní příběh vyslechli návštěvníci výstavy Tajemství starého fotoaparátu. Jak spolu souvisí starý foťák, hřbitov v nedalekém Bílavsku a italské město Caldonazzo?
To prozradila Alena Pončová, nadšená fotografka a sběratelka z Ostravy, která se svým manželem vypátrala historickou spojitost severoitalského města a Bystřice pod Hostýnem. „Jako amatérská fotografka jsem toužila vlastnit historický foťák, našla jsem ho v aukci a po vybalení krabice nás čekalo překvapení,“ začala nadšeně přednášet celý příběh. Zachovalý přístroj prošel bez újmy první světovou válkou, o čemž svědčily dochované skleněné negativy z italsko-rakouské fronty. Manželé se pustili do pátrání. Na jednom snímku identifikovali (podle směrové tabule) severoitalské městečko Caldonazzo.
Zapálení sběratelé rozjeli sled událostí, oslovili Italy, kteří je přivítali přímo na místě činu. „Po 100 letech jsme stáli na stejných místech jako tehdy fotograf autentických snímků. Přímo městem procházela fronta, obyvatelé museli domovy opustit a….“ Tady vstupuje do příběhu starého fotoaparátu Bystřice pod Hostýnem. Právě sem totiž byli evakuováni občané Caldonazza z válkou ohrožené oblasti. Delegace z tohoto města přijíždí opakovaně do Bílavska uctít památku 15 spoluobčanů, kteří se z 1. světové války nevrátili do svého domova a jsou pohřbeni na místním hřbitově.
Díky šťastné náhodě a nadšení sběratelů se po 100 letech podařilo vrátit Itálii kus ztracené historie a pochopit lépe společnou historii.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:
Reklama
Co si představujeme dnes pod pojmem láska? Oceňovaná e-kniha Dáma s veverkou.
Stáhnout e-knihu ZDARMA

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron