Bystřice pod Hostýnem, Den otevřených dveří na vojenské základně, 15.8.2015

Název

Bystřice pod Hostýnem, Den otevřených dveří na vojenské základně, 15.8.2015

Popis

80 LET VOJENSKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
Eva Mikešková
Bystřice pod Hostýnem / Historie vojenského zdravotnictví v Bystřici pod Hostýnem se začíná odvíjet v roce 1933, kdy tehdejší starosta města navštívil ministra národní obrany Bohumíra Bradáče a nabídl mu bystřický zámek, který byl prodáván na úhradu dluhů svého posledního majitele Arnošta Gideona von Laudona jako objekt vhodný pro vojenskou posádku. V roce 1935 Ministerstvo národní obrany zaplatilo za zámek s přilehlým parkem částku 750 000,- Kč a 12. srpna 1935 proběhlo oficiální přesídlení velitelství vojenského zdravotního skladu z Josefova do Bystřice pod Hostýnem.
Co ukrývá vojenská posádka v Bystřici pod Hostýnem? To mohli na vlastní oči spatřit návštěvníci, kteří zavítali do Centra zdravotnického materiálu (CZdrM ). V rámci oslav 80. výročí založení uspořádali vojenští zdravotníci Den otevřených dveří. „Centrum zdravotnického materiálu je zařízením, které zabezpečuje všechny aktivity zdravotnické služby AČR po stránce materiální a technické,“ sdělil zástupce náčelníka mjr. Ing. Tomáš Nagy. Jako důležitý orgán zdravotnické vojenské služby zajištuje CZdrM pořizování a údržbu majetku. „Našim centrem projde veškerý zdravotnický materiál a technika, která je určena pro armádu. Bystřice je schopna operativně pokrýt požadavky jednotek působících na území státu i jednotek nasazených v zahraničí“ objasnil major Nagy.
Ojedinělé pracoviště v rámci České republiky zahrnuje specializované laboratoře, které plní funkci nejvyššího orgánu kontroly léčiv v AČR. „Provádíme to samé, co Státní ústav pro kontrolu léčiv, ale pro vojenský sektor,“ prozradil vedoucí laboratoře PharmDr. Zdeněk Pečinka. Přesto v objektu pracuje většina civilních zaměstnanců. V laboratořích viděli návštěvníci mimo jiné stanovení nasákavosti obvazu, zkoušku pružnosti obinadla, kontrolu totožnosti látek. „Také provádíme prodloužení exspirace léčiv, šetříme tak armádě rozpočet, protože pořízení nových stojí ohromné peníze,“ vysvětlil PharmDr. Pečinka. Předvedl, jaké prostředky má voják v boji u sebe nejen na utlumení bolesti, ale i proti účinkům nervově paralytických látek na organismus. Divákům demonstroval aplikaci látek, které zabrání průniku otravných látek do těla.
Dalším otevřeným stanovištěm byl autopark s manipulační technikou (jeřáby, nakladače kontejnerů, atd…). Výstava polní zdravotnické techniky předvedla kontejnerová pracoviště, která byla nasazená v polních nemocnicích v Afghánistánu, Kuvajtu a Iráku. "Technika je určená pro zdravotní zabezpečení našich vojáků jak na území České republiky, tak především na zahraničních misích," popsal Ing. Václav Drešer. Ve válce byla tato technika vystavena extrémním teplotám a prašnému prostředí. Zde jsou pak v péči bystřických odborníků. Slouží také k zabezpečení výcviku ve vojenských výcvikových prostorech jako je například VVP Libavá.
Model polní nemocnice jen zdáli připomínal legendární „MASH 4077“. Mobilní kontejnery zaručují komfort pro lékaře i pro pacienta. Mají veškerá technologická zařízení, včetně klimatizace, rozvodů a záložních zdrojů pro případný výpadek elektrického proudu. "Je to nesrovnatelné s tím, co bylo ve stanech. Zkušení vojenští lékaři poskytnou pacientovi takovou péči jako v kamenné nemocnici, včetně rozsáhlých operačních výkonů. Ve válečné chirurgii je provádění amputací na běžném pořádku," popsal Ing. Drešer. Návštěvníci obdivovali zubní ambulanci či speciální kontejner na odběr a vyšetření krve a mobilní operační sál. "Lékařská pomoc může být i humanitární pro pacienty ze zasažené oblasti, avšak primárně je pracoviště určeno k ošetření vojáků, kteří jsou zranění na dané misi," dodal Ing. Drešer.
Den otevřených dveří představil i Úsek metrologie, odborně technického dozoru a údržby zásob, který zajišťuje technickou a materiální podporu jednotek působících v zahraničních misích. Zdejší revizní technici jako jediní mohou posuzovat vojenské zdravotnické přístroje, provádět servisní zásahy, opravy a údržbu polní zdravotnické techniky. Ověřují všechny druhy tonometrů a podílejí se na zavádění nové techniky do armády.
Tajemstvím bystřického centra nejsou sklady zdravotnického materiálu, rezervy pro jednotky NATO ani zásoby mobilizačního materiálu. "V Bystřici se s pacientem nesetkáme, ale zajistíme mu veškerou technickou a materiální péči v tuzemských vojenských nemocnicích, výcvikových prostorech a v zahraničních misích," shrnul major Nagy.

Období

Statistiky

  • 25 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ45

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Bystřice pod Hostýnem, Den otevřených dveří na vojenské základně, 15.8.2015
Komentáře Přidat