Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

emikes

Bystřice pod Hostýnem, Dušičkový průvod spojený se světelným průvodem,2.11.2019

112 fotek 2.11.2019 495 zobrazení
LAMPIONY A NAPOLEONCI, TO JE DUŠIČKOVÁ BYSTŘICE
Eva Mikešková
Bystřice pod Hostýnem / Dušičkové počasí už nastalo, dušičkový pochod už prošel. A byl to úžasný společný prožitek. Tradiční pochod napoleonských vojsk se spojil se světelným průvodem, na který jsou Bystřičané zvyklí mnoho let.
Náměstí ožilo dobovou atmosférou, členové Klubu vojenské historie francouzského císařství vypadají zcela identicky jako za Napoleona. Pušky, dělo, koně, odšlapané kilometry. A také úcta k padlým vojákům, kteří zahynuli v okolí Bystřice pod Hostýnem zejména po bitvě u Slavkova. Snahu připomenout tuto dávnou událost formou, která tehdejší dobu evokovala, ocenili mnozí Bystřičané. „Úžasná akce, je třeba poděkovat vojákům, kteří do toho dali svůj čas a energii,“ chválila Monika Majerková.
Průvod uniformovaných jednotek následovalo procesí lidí s lampiony. V poklidné náladě se zástup rozdělil před hřbitovní bránou. Většina šla rozsvítit svíčky svým zemřelým, vojáci se vydali na starý hřbitov uctít památku padlých v době napoleonských válek.

Bystřický Klub vojenské historie francouzského císařství tradičně pořádal Dušičkový pochod. Trasa napoleonských vojáků vedla z nedalekých Dřevohostic do Bystřice pod Hostýnem. Na obou místech se totiž nacházely lazarety pro vojáky z období napoleonských válek.
Cílem pozoruhodné akce je připomenout padlé bojovníky účastnící se bitvy u Slavkova a zemřelé v Bystřici a okolí. Před pietním aktem se vojáci v plné parádě předvedli publiku. Na Masarykově náměstí už na ně čekaly stovky lidí, aby si znovu, jako každý rok, vychutnaly přehlídku uniforem i zbraní francouzské, rakouské i ruské armády. „To nás nikdy neomrzí, takový zážitek, vypadají jako z historického filmu,“ znělo z davu.
Atmosféru doby navodily výstřely z pušek a dokonce i z děla, které po celou dobu táhli vojáci s sebou. Po setmění se dobové jednotky s dragouny na koních seřadily a daly se znovu do pohybu. Cestou se k nim přidávali lidé s lampiony a světelný průvod zamířil na hřbitov k uctění památky zemřelých. Napoleonští vojáci pokračovali ke kapli sv. Vavřince na starém hřbitově. „Letos bohužel bez našeho kamaráda, vzpomínáme i na jednoho za zakladatelů akce a iniciátora stavby pomníku padlým Honzu Krišicu, který nás opustil právě před týdnem,“ oznámil předseda klubu Radmil Tomčík.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron