Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

emikes 

Bystřice pod Hostýnem, Na Sv. Kopečku, Na Sv. Hostýně, 29.12. 2013

28 fotek 4 videa prosinec 2013 - zobrazení
Na Svatém Kopečku, na Svatém Hostýně…
Eva Mikešková
Bystřice pod Hostýnem / Svatý Kopeček a Svatý Hostýn, dvě poutní místa, která se podařilo skloubit v hudebním pořadu. Vánoční koledy a vánoční písně v podání bystřických muzikantů a zpěváků a hanáckého mužského sboru Rovina z Olomouce zazněly v bystřickém Kostele sv. Jiljí.
Hned úvodní melodie z kůru zvěstovaly sváteční duchovní prožitek. Dívčí sbor Jaderničky s andělským souzněním zaplavil svatostánek zpěvem o narození dítěte. „Svatý Kopeček a Svatý Hostýn, dvě poutní místa vzdálená i blízká zároveň. Mezi oběma bazilikami stezka vyšlapaná tisíci poutníky, kteří po staletí putují s láskou a vírou za pannou Marií. I my se dnes pomyslně vydáváme na tuto cestu a hrajeme a zpíváme k poctě obou mariánských poutních míst,“ zaznělo v úvodu od Kateřiny Kovaříkové, umělecké vedoucí souboru Bukovinka, která koncert uspořádala. Kromě bystřické cimbálové muziky vystoupila také Kašavská gajdošská muzika, Cimbálová muzika dětského valašského souboru Malá Rusava, svou krátkou koledičku přednesly i nejmenší Valášci Píšťaličky. Poděkování za krásné společenství přednesli v hanáckém nářečí členové mužského pěveckého sboru.
„Mě osobně s mužským hanáckým sborem Rovina pojí velké přátelství. Oni jsou z Olomouce, napadlo nás tedy obě tělesa spojit a nabídnout divákům nezapomenutelný zážitek,“ mluvila o propojení dvou poutních míst prostřednictvm vánočních skladeb Kovaříková. „Přímý přenos koncertu na Svatém Kopečku do radia Proglas vyvolal velmi pěkné reakce posluchačů a i nám účinkujícím se to velmi líbilo. Kromě toho se člověk snaží i muzikantům a zpěvákům přinášet nová prostředí, aby nacházeli impuls hrát a zpívat,“ dodala folkloristka Kovaříková.
Vánoční písně se hrály od adventu do Hromnic, koledníci zpívali česky o narození Ježíška, o cestě do Betléma a královských darech, vinšovali a někdy dokonce i hrozili za koledu. V dějinách hudby mají vánoční koledy své pevné místo. Při vánočních koncertech v Bystřici, Rymicích i v Olomouci zavedly posluchače do klidného venkovského života, daleko od komerce a ohňostrojů.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron