Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

emikes

Bystřice pod Hostýnem, křest knihy Čerňava, 24. 2. 2011

7 fotek 24.2.2011 446 zobrazení
TAJEMNÁ HORA ČERŇAVA
Eva Mikešková
Bystřice pod Hostýnem / Novou knihu z edice Zpravodaje pokřtili v Bystřici pod Hostýnem. Jedenáctý titul nese název Čerňava. O místě opředeném legendami vypráví Dalibor Kolbinger a Ladislava Hradilová.
„Z původního suchopárného vědeckého výkladu ve spojení s poetickým pohledem paní Hradilové vznikla populárně naučná forma.Věřím, že tato brožura bude čtenáře bavit,“ představila útlou knížku Barbora Janečková. Křest publikace proběhl v zasedacím sále bystřické radnice s průvodním slovem autora. Dalibor Kolbinger je předsedou moravsko – slezské odbočky České archeologické společnosti. Jako archeologa krajiny ho zajímaly především změny způsobené člověkem.Zaniklé horské louky, pastevecké salaše, stopy po lámání kamene, ostatky zajateckého tábora a mnohé další zajímavosti připomněl Kolbinger při promítání diapozitivů.
„O Čerňavu jsem se zajímal odmala, v šestnácti letech jsem se dostal do tamní trampské osady. Asi v roce 1985 jsem si začal vytvářet poznámkový aparát k Čerňavě, mluvil jsem s pamětníky, poslouchal legendy,“ vzpomínal Kolbinger. Některé, třeba o zbojníku Gargulákovi, uvádí ve své nové publikaci. Nevyhýbá se ani choulostivému tématu partyzánského odboje. .
Leckterého čtenáře překvapí informace, že v lese pod Tesákem najde hned několik jeskyní. Nejznámější z nich se jmenuje Smrdutá. I k ní se dostanou účastníci komentované vycházky, o kterou si přímo řekli účastníci autogramiády. „Už se velmi těším na jaro. Chceme hned s Ladislavou na Čerňavu vyrazit. Toužíme najít košáry pro pasení ovcí, objevit studánku,“ přizval zájemce o květnový výlet Dalibor Kolbinger. V blízké době plánuje amatérský archeolog prozkoumat šlechtická sídla, nedávno objevené tvrze a hrádky v Hostýnských vrších.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron