Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

emikes

Bystřice pod Hostýnm, Žitkovské čarování, 20.3.2019

8 fotek 20.3.2019 290 zobrazení
ŽITKOVSKÉ ČAROVÁNÍ V BYSTŘICKÉ KNIHOVNĚ
Eva Mikešková
Bystřice pod Hostýnem / Fenomén žitkovských bohyní přilákal do bystřické knihovny plno čtenářů. Většina návštěvníků totiž měla přečtený román Žitkovské bohyně od Kateřiny Tučkové a věděli tudíž, o čem bude řeč. Přednáška Jiřího Jilíka však přinesla jiný pohled na tyto ženy vládnoucí nezvyklými schopnostmi.
„V regionu, v oblasti Bílých Karpat, je to poměrně známá věc. Teprve román Kateřiny Tučkové vyvolal obrovskou vlnu zájmu. Zatímco ona píše román, to znamená fabuluje, já se zabývám literaturou faktu, v tom je velký rozdíl,“ uvedl na pravou míru sympatický novinář a slovácký patriot.
Pravdivý příběh žitkovských bohyní vychází z osobních zkušeností novináře Jilíka. Ten se na počátku devadesátých let poprvé setkal s bohyní Irmou Gabrhelovou. Prvotní nedůvěru vystřídalo přátelství a víra v bohování. „Můžeme jim buďto věřit nebo ne. Bohyně své principy nikdy nikomu nesvěřily, vždy vyučily svou nejstarší dceru, která pak prováděla, co ji naučila matka, cítila to jako přirozenou záležitost,“ vysvětloval Jilík.
Léčení nemocí a utrpení, recepty na lásku, komplikované vztahy - uměly poradit a někdy aspoň dávaly naději. Existují stovky historek, uložených v archivech. O bohyních bylo napsáno mnoho, na stránkách sborníků a publikací – většinou odborného rázu. Bohyně jsou spojovány s magií a pověrami, proto inspirovaly spisovatele. Bohyni popsal už Alois Jirásek, jiný pohled přináší kniha pro děti Gabra a Málinka v čarovné zemi, také Květa Legátová je zmiňuje. Román Kateřiny Tučkové vzbudil pozitivní odezvu všude - kromě samotných Kopanic.
„Kniha je dobře napsaná, ale vyvolává falešnou představu o kraji. Žádná bohyně neskončila ve spárech StB, žádná se neléčila na kroměřížské psychiatrii, to je fabulace. Neměly jednoduchý život, ale z jiného důvodu,“ naznačil novinář. Děti bohyní byly označovány za zpátečníky, ženy raději žily v osamění, jen v sepětí s přírodou. .. jako Irma Gabrhelová, poslední žitkovská bohyně? „Magické rituály fungují jen, když jim věříte. Svět se ale změnil, dneska čaruje, podvádí kdekdo. Autentická bohyně už tam není,“ ukončil Jiří Jilík.
Jednoho dne ulehla a zhasla, tak odcházejí bohyně - poslední věta vehnala posluchačům do očí slzy a což teprve dokumentární film o postupném zániku divoké krajiny, původní lidové kultury v Bílých Karpatech.
Vytvořte z tohoto alba:

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron