Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

emikes

Svatý Hostýn, Muklovská pouť, 7.9.2019

45 fotek 7.9.2019 314 zobrazení
NA MUKLOVSKOU POUŤ DORAZILI ŽIJÍCÍ PAMĚTNÍCI
Eva Mikešková
Bystřice pod Hostýnem / Bývalý političtí vězni se sešli na Svatém Hostýně, aby uctili památku obětí komunistického režimu. Muklovskou pouť celebroval kardinál Dominik Duka, který sám zakusil komunistického vězení.
„Nás, vězněných v 50. letech, už je opravdu málo, všichni ti starší jsou po smrti,“ vzpomněla 86 –tiletá Vlasta Černá. Jedna z nelidsky mučených, která zažila praktiky nechvalně proslulého vyšetřovatele Grebeníčka. Ve vězení se ocitla jako spolupachatelka, pomáhala ukrývat kněze a pokusila se o přechod státní hranice. „Ten převaděč, jak se později ukázalo, byl nastrčený od StB, byla to past. Jen šťastnou náhodou mě tehdy nezastřelili,“ rozpovídala se paní Vlasta.
V době zatčení jí bylo pouhých 17 let, ve věznici v Uherském Hradišti prožila naprostou frustraci. „V samovazbě ve sklepě jsem nemohla vůbec nic, jen se modlit. Když máte na sobě tři měsíce stejné prádlo, v cele jen pryčnu a kýbl místo záchodu…to bylo nejhorší. Když mi do cely vletěla moucha, toužila jsem ji pohladit,“ rozplakala se.
Muklů - lidí určených k likvidaci - rok od roku ubývá, proto je třeba předávat jejich příběhy dál. Kardinál Dominik Duka zahájil na Hostýně doprovodnou výstavu Zločiny komunistické strany v letech 1968- 1989. Jedná se o další počin Konfederace politických vězňů v oblasti osvěty. „Společnost od listopadu 1989 je stále netečná vůči lidem, kteří za ideály demokracie strávili mnoho let života ve věznicích, vytrpěli mnoho ponížení a ztrátu lidské důstojnosti. Totéž čekalo i jejich rodiny. Ani po propuštění se nevrátili do běžného života. Chceme tuto historickou pravdu a slábnoucí lidskou paměť uchovat jako výstrahu,“ zaznělo při zahájení.
Seznam popravených politických vězňů, zastřelených při pokusu o přechod státní hranice, lidí zemřelých za první den okupace v r. 1968, živé pochodně…. „Na obrazových tabulích vidíme určitá zastavení novodobé křížové cesty našeho národa,“ popsal kardinál Duka expozici. Ve svém projevu pak apeloval zejména na učitele, aby se těmto tématům ve výuce nevyhýbali. „Je těžké některé zkušenosti přiblížit nejmladší generaci - to je důvod, proč jste zváni do škol vy, pamětníci, abyste o těchto událostech svobodně hovořili,“ sdělil své poselství kardinál.
Vytvořte z tohoto alba:

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron